Brother TN-1050 toner cartridge 1 pc(s) Original Black
The Brother TN1050 Toner Cartridge. Prints 1,000 pages
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752
Reliability and Quality Assurance
Brother genuine toner is specially formulated to maximise print quality, performance and reliability. Each Brother laser printer is designed to work at pre-set temperatures that are matched exactly to each individual toner formulation to ensure seamless print quality and reliability.
Guaranteed to Work
Brother toner cartridges are designed as an entire printing system with Brother printing devices in mind – to provide a superior degree of quality. Genuine Brother toner supplies are the best way to protect your investment and ensure optimal performance from your Brother laser printer, guaranteeing you effortless performance and saving you money in the long run.
Performance Tested
Each toner cartridge is rigorously print tested to ISO standards in order that every user can be assured of the quality and performance they expect. Get a truly professional finish with Brother genuine laser supplies.
Related Brother Printers
HL-1210W, HL-1212W, HL-1210W All in Box, HL-1212W All in Box, DCP-1610W, DCP-1612W, DCP-1612W All in Box, DCP-1612W All in Box, MFC-1910W
Additional information
| Weight | 0.44 lbs |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother DCP-1512, DCP-1510, DCP-1610W, DCP-1612W, DCP-1616NW, DCP-1601, DCP-1512A, HL-1112, HL-1110, HL-1110R, HL-1212W, HL-1210W, HL-1211W, HL-1201, HL-1112A, MFC-1810, MFC-1815, MFC-1910W, MFC-1911N |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 106 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 346 mm |
| Weight | 269 g |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 356 mm |
| Package weight | 524 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Pallet gross weight | 142.8 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766721707 |












