Brother TN-3512 toner cartridge 1 pc(s) Original Black
Toner Cartridge, 12,000 pages, Black
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Designed to be compatible with a range of Brother printers, this genuine High Yield TN3512 Toner Cartridge ensures your machine remains reliable and in perfect working order. Thanks to the TN3512 refill’s high capacity, your printouts are sure be delivered fast and problem-free.
Additional information
| Weight | 1.26 lbs |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-L6250DN, HL-L6300DW, HL-L6400DW, HL-L6400DWTT, MFC-L6800DWT, MFC-L6900DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 361 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 251 mm |
| Weight | 920 g |
| Package weight | 1.27 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 134.4 kg |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Package type | Box |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Product colour | Black |














