Brother TN-426Y toner cartridge 1 pc(s) Original Yellow
Toner Cartridge – Yellow
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Designed to deliver optimal consistency, the genuine Brother TN-426Y Yellow toner cartridge has been developed to create high-resolution monochrome documents from the first to the last time you print. With the capacity to print over 6,500 pages, the TN-426Y refill offers excellent value for money.
This TN-426Y toner cartridge in Yellow has been expertly designed to work seamlessly with your Brother printer, providing you with highest quality results, time after time.
Though using cheaper, non-branded cartridges might save you money in the short-term, they’re not as compatible with your machine. It’s possible that using these often-inferior products could cause printing problems and even damage your printer – so why take the risk?
By choosing a genuine TN-426Y toner cartridge, you’ll ensure that your printer continues to perform at its very best and also that any warranty you hold remains valid, providing you with extra peace of mind all round.
Additional information
| Weight | 0.86 lbs |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HL-L8360CDWMFC-L8900CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Width | 223 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 343 mm |
| Weight | 583 g |
| Package weight | 1.07 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 119.8 kg |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Colour toner page yield | 6500 pages |
| Package type | Box |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Product colour | Black |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Approximate page yield (colour/CMY, ISO/IEC 19798) | 6500 pages |












