Brother TN-900Y toner cartridge 1 pc(s) Original Yellow
Toner Cartridge, 6,000, Yellow
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
With the Genuine Brother TN-900Y Yellow Toner Cartridge, you can enjoy fast print speeds, increased productivity and high impact graphics every time you print. Formulated in line with Brother’s high design specification, the TN-900Y cartridge can produce up to 6,000 vibrant, eye-catching pages.
Bring your pages to life with this TN-900Y Toner Cartridge in Yellow, which has been expertly designed to work seamlessly with your Brother printer, providing you with highest quality results, time after time.
Though using cheaper, non-branded or refill cartridges might save you money in the short-term, they’re not as compatible with your machine. It’s possible that using these often-inferior products could cause printing problems and even damage your printer – so why take the risk?
By choosing the TN-900Y, you’ll ensure that your printer continues to perform at its very best and also that any warranty you hold remains valid, providing you with extra peace of mind all round.
Additional information
| Weight | 0.78 lbs |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-L9200CDWTMFC-L9550CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Country of origin | China |
| Width | 339 mm |
| Depth | 123 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 580 g |
| Package weight | 980 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Pallet gross weight | 141.5 kg |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| Package type | Box |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Product colour | Black |
| Approximate page yield (colour/CMY, ISO/IEC 19798) | 6000 pages |















