Canon CLI-581C Cyan Ink Cartridge
In Stock
CLI-581C Cyan Ink Cartridge
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
This Cyan ink is used for printing high quality colour photos. Combined with Canon’s photo paper it protects your images from fading using the ChromaLife100 system. Easily replaceable 5.6ml ink cartridge, print up to 250 pages with cyan at ISO/IEC 24711¹ standard.
Additional information
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Compatibility | PIXMA TS8152<br />PIXMA TS8151<br />PIXMA TR7550<br />PIXMA TS6151<br />PIXMA TS9155<br />PIXMA TS9150<br />PIXMA TS6150<br />PIXMA TR8550<br />PIXMA TS8150 |
| Colour ink page yield | 250 pages |
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Brand compatibility | Canon |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 5.6 ml |
| OEM code | CLI-581C |
| Package width | 96 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 34 g |







