Canon PGI-5BK Black Ink Cartridge
PGI-5BK Black Ink Cartridge
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
This 26ml pigment black ink is used for printing documents on plain paper and ensures crisp, sharp text with great longevity. The LUCIA system delivers stunning results and longevity. Print up to 1640 10×15 photos or up to 710 10×15 colour photos at ISO/IEC 29102† standard.
Additional information
| Weight | 0.068 lbs |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Photo black |
| Compatibility | PIXMA iP3300<br />PIXMA iP3500<br />PIXMA iP4200<br />PIXMA iP4300<br />PIXMA iP4500<br />PIXMA iP5200<br />PIXMA iP5200R<br />PIXMA MP500<br />PIXMA MP510<br />PIXMA MP520<br />PIXMA MP530<br />PIXMA |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Dye-based ink |
| Country of origin | Japan |
| Colour | No |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 – 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 – 90% |
| Package type | Blister |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Brand compatibility | Canon |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 60 g |
| Black ink page yield | 1640 pages |









