Canon PIXMA MG2551S Inkjet A4 4800 x 600 DPI
A4, 4800 x 600 dpi, CIS flatbed, 21 copies (max.), USB, 3.5 kg
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Enjoy the stylish and compact grey PIXMA MG2551S inkjet 3-In-1 printer for fast, high-quality printing, scanning and copying. From sharp and text-heavy documents to vivid and stunning family photos, the PIXMA MG2551S provides great levels of detail. Print directly from your PC or laptop via USB (the USB cable is not included in the box and needs to be purchased separately). Print more pages per cartridge and go longer between cartridge replacements using the optional high-capacity Canon XL ink cartridges. Easily organise and print your photos with the My Image Garden software⁵. Plus, Creative Park opens a world of possibilities with its selection of designs from professional artists, all available for you to use as postcards, calendars, birthday cards and hundreds of other exciting papercraft projects.
Additional information
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 600 DPI |
| Duplex printing mode | Manual |
| Copying | Colour copying |
| Maximum number of copies | 21 copies |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Faxing | No |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 2 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 60 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Paper tray media weight | 64 – 105 g/m² |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | No |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.7.5 Lion |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Width | 426 mm |
| Depth | 306 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 8 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 4 ipm |
| Scan technology | CIS |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Photo paper sizes | 10×15,13×18 cm |
| Power consumption (copying) | 9 W |
| Input greyscale depth | 16 bit |
| Envelopes sizes | Com-10, DL |
| Input colour depth | 48 bit |
















