Canon PIXMA TR4755i Inkjet A4 4800 x 1200 DPI Wi-Fi
PIXMA TR4755i – compact multifunctional printer with PIXMA Print Plan
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Ideal for home offices, this 4-In-One links connectivity with productivity and is compatible with PIXMA Print Plan for inks sent directly to your door depending on the number of pages printed.
Compact multifunctional printer with PIXMA Print Plan
Compatible with PIXMA Print Plan – a flexible monthly subscription for inks based on pages printed – this multifunctional printer can copy, scan and fax multi-page files. With seamless Wi-Fi connectivity, it is ideal for home use.
Additional information
| Weight | 7.56 lbs |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Time to first page (black, normal) | 11 s |
| Copying | Colour copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy size | A4 |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 – 400% |
| N-in-1 copy function | Yes |
| ID-card copy function | Yes |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Faxing | Colour faxing |
| Fax resolution (colour) | 200 x 200 DPI |
| Duplex functions | Copy, Print |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 20 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Custom media width | 101.6 – 215.9 mm |
| Custom media length | 152.4 – 676 mm |
| Paper tray media weight | 64 – 105 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Security algorithms | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | No |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10. |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Width | 435 mm |
| Depth | 295 mm |
| Height | 189 mm |
| Weight | 5.8 g |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 380 mm |
| Package weight | 7.8 g |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 1 pages |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 8.8 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 4.4 ipm |
| Borderless printing | Yes |
| Scan technology | CIS |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Borderless printing media sizes | 4×6, 5×7, 8×10, A4, Letter |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Display | LCD |
| Power consumption (copying) | 7 W |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Cables included | AC |
| Time to first page (colour, normal) | 19 s |
| N-in-1 copy function (N=) | 2, 4 |
| Input greyscale depth | 16 bit |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 50 pages |
| Speed dialling | Yes |
| Envelopes sizes | Com-10, DL |
| Photo paper sizes (imperial) | 4×6,5×7,8×10 |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.21 kWh/week |
| Included cartridge capacity (CMY) | 1 pages |
| User guide | Yes |










