Canon PIXMA TS3750i Printer
Print, Scan, Copy, A4, 4800 x 1200 dpi, 7.7/4 ipm, 1.5″ LCD, USB, 435 x 327 x 145 mm
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Print, copy and scan with our entry-level multifunction printer for home and office, compatible with PIXMA Print Plan for inks delivered directly to your door so you never run out. PIXMA TS3750i Series super-simple to set up and use.
Print, copy, scan: it’s so easy!
Compact, affordable and easy to use, PIXMA TS3750i Series the perfect all-rounder and is compatible with PIXMA Print Plan, a monthly subscription for inks based on pages printed. Sharp printing for text and photos, you can even print from your smartphone.
Additional information
| Weight | 5.12 lbs |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Manual |
| Copying | Colour copying |
| Maximum copy resolution | 600 x 1200 DPI |
| Maximum number of copies | 20 copies |
| Copier resize | 25 – 400% |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Scan to | Cloud |
| Faxing | No |
| Duplex functions | Not supported |
| Number of print cartridges | 2 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 60 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Custom media width | 85 – 215.9 mm |
| Custom media length | 127 – 676 mm |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Security algorithms | WPA-AES, WPA-PSK, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Sound pressure level (printing) | 48 dB |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 3.81 cm (1.5") |
| Colour display | No |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10. |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| Width | 435 mm |
| Depth | 327 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 4 kg |
| Package width | 490 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 400 mm |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 7.7 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 4 ipm |
| Borderless printing | Yes |
| Scan technology | CIS |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Photo paper sizes | 10×15,13×18,13×13 |
| Borderless printing media sizes | 10×15, 13×18, 13×13 |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Display | LCD |
| Power consumption (copying) | 9 W |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Storage temperature (T-T) | 15 – 30 °C |
| Cables included | AC |
| Country of origin | Vietnam |
| Package volume | 39200 cm³ |
| Paper packaging weight | 806 g |
| Plastic packaging weight | 55 g |
| Export Control Classification Number (ECCN) | N/A |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 92 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |



















