
Canon PIXMA TS7650i A4 Colour MFP Inkjet
Canon PIXMA TS7650i
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
A fast, high-quality printer with streamlined usability and support for stress-free, money-saving printing via PIXMA Print Plan.
The smart, high-quality 3-in-1 with hassle-free ink subscription
This user-friendly, high-performance all-in-one printer slots effortlessly into any environment. Supports PIXMA Print Plan, allowing savings of up to 50% on ink costs
PIXMA Print Plan
Save up to 50% on ink costs. Choose a monthly subscription plan that suits your usage and have ink delivered to your home at no extra charge whenever supplies run low. And whether you’re printing documents or photos, one print is one page from your plan
Usability
The PIXMA TS7650i’s Switch UI keeps things simple: the colour-code menus show you only the icons you need for a specific task, be it work, study or creativity
Productivity
Save time with smart productivity features including Push Copy, automatic two-sided printing and scan to smartphone
Superb photo prints at home
Print vibrant, high-quality photos at home thanks to FINE print head technology delivering rich gradation and reduced graininess
No wires required
Print wirelessly from a range of devices including smartphones and tablets with apps and services including Canon PRINT, Apple AirPrint and Mopria for Android
Additional information
| Weight | 8.16 lbs |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 – 400% |
| N-in-1 copy function | Yes |
| ID-card copy function | Yes |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Output colour depth | 8 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Faxing | No |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 2 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Art paper, Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Security algorithms | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service, PIXMA Cloud Link |
| Sound pressure level (printing) | 48 dB |
| Product colour | White |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Control type | Touch |
| Colour display | Yes |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10. |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 – 30 °C |
| Width | 374 mm |
| Depth | 563 mm |
| Height | 276 mm |
| Weight | 6.3 kg |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 15 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 10 ipm |
| Borderless printing | Yes |
| Scan technology | CIS |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Borderless printing media sizes | 10×15, 13×18, 20×25, A4, B5 |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Display | LCD |
| Power consumption (copying) | 21 W |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| N-in-1 copy function (N=) | 2, 4 |
| Input greyscale depth | 16 bit |
| Envelopes sizes | 10, DL |
| Input colour depth | 16 bit |









