Canon FA-SM2 A3 White Smooth
Premium Fine Art Smooth, A3, 25 Sheets
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
A professional high-quality A3 fine art paper for Canon professional inkjet printers, providing images with superior black density, precise tonality in dark areas and a wide colour gamut.
Canon Premium Fine Art Smooth A3 paper is developed to produce a deep, rich black by fixing the pigment close to the surface of the paper with its original coating method. Combined with genuine Canon LUCIA PRO ink in which the ink formulation has been optimised, resulting prints are rich in colour and black density. Thanks to the paper’s 100 percent cotton base, image longevity and high durability are assured.
Additional information
| Weight | 1.48 lbs |
|---|---|
| Type | 29.7×42 cm |
| Finish type | Smooth |
| Media weight | 310 g/m² |
| Compatible products | PIXMA PRO-10S, imagePROGRAF PRO-1000, imagePROGRAF PRO-300 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper size | A3 |
| Product colour | White |
| Sheets per pack | 25 sheets |
| Print technology | Inkjet |
| Material | Cotton |
| Best uses | Photo |








