Canon PIXMA TS9550a Inkjet A3 4800 x 1200 DPI Wi-Fi
Wireless/Ethernet, Print, Copy, Scan, Cloud link, A3, 4800 x 1200 dpi, Flatbed, ADF, USB, 9.7kg
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Compact, clever and connected, this A3 All-In-One printer can print, scan and copy for all your business needs
A3 All-In-One for the home office or home crafter
With A3 print capability, and simple wireless connectivity, the PIXMA TS9550a Series allows you to choose between professional document printing for the home office, or total creative freedom for all your crafting needs.
Compact A3 solution
Why sacrifice space when this compact All-in-One printer offers A3 printing with a comparable A4 footprint? The compact and sleek design also includes an intuitive 10.8cm (4.3 inch) touchscreen and an oversize copy feature to manage A3 documents with ease.
Smart and connected
Boost work efficiency by operating your printer with your smartphone. Use the Canon PRINT app and seamless Wi-Fi connectivity to take the fuss out of printing, scanning and copying, or print direct with AirPrint (iOS) and Mopria (Android). You can link up to the local network using the Ethernet connection.
Direct access
Enjoy total connectivity and take the fuss out of printing. Cloud printing and scanning is a breeze using Cloud Link via the Canon PRINT app. You can even integrate PIXMA TS9550a Series into your smart home and control some basic functions with Alexa-enabled devices.
Best for business
PIXMA TS9550a Series is the perfect home office companion with Ethernet for network connection and cloud scanning to Evernote, Dropbox and Google Drive via the Cloud Link. Create booklets straight from the touchscreen and multi-task with the 2-way paper feeder and 20-sheet ADF.
Professional production
A printer that’s perfect for capturing the detail you need. A dedicated pigment black ink keeps text with true clarity while Canon’s class-leading FINE printhead technology and 5 individual inks mean photos benefit from rich graduation and up to 100-year album life.
Additional information
| Weight | 12.02 lbs |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 – 400% |
| N-in-1 copy function | Yes |
| ID-card copy function | Yes |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Output colour depth | 8 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Faxing | No |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 5 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Pigment black, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 50 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 50 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 20 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Paper tray media types | Art paper, Envelopes, Glossy paper, High resolution paper, Matte paper, Photo paper, Plain paper, Semi-glossy paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5 |
| Custom media width | 55 – 215.9 mm |
| Custom media length | 210 – 297 mm |
| Paper tray media weight | 64 – 105 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Security algorithms | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print, PIXMA Cloud Link |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 10.8 cm (4.25") |
| Control type | Touch |
| Colour display | Yes |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 – 30 °C |
| Width | 468 mm |
| Depth | 366 mm |
| Height | 193 mm |
| Weight | 9.7 kg |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 15 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 10 ipm |
| Borderless printing | Yes |
| Scan technology | CIS |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Borderless printing media sizes | 8.9×8.9, 10×15, 10×10, 13×18, 13×13, 17.5×25, 20×25, 25×30, 30×30 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Display | LCD |
| Power consumption (copying) | 14 W |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| N-in-1 copy function (N=) | 2, 4 |
| Input greyscale depth | 16 bit |
| Envelopes sizes | Com-10, DL |
| Time to first copy (colour, normal) | 19 s |
| Input colour depth | 16 bit |
| Card reader integrated | Yes |
| DVD/CD printing | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
























