D-Link 5-Port Fast Ethernet Unmanaged Desktop Switch
Unmanaged, Fast Ethernet, Duplex, 5x RJ-45, IEEE 802.3x, 2K MAC, Auto-MDIX, RoHS, Black
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
The DES-1005D 5-Port Fast Ethernet Unmanaged Desktop Switch is a five port fast Ethernet switch that allows you to quickly set up a wired network. Connect the DES-1005D to multiple computers together to share files and folders, or connect it to a router to share an Internet connection.
Auto-Sensing 10/100 Ports
The DES-1005D 5-Port Fast Ethernet Unmanaged Desktop Switch uses auto-sensing 10/100 Mbps ports, allowing a small workgroup to flexibly connect to Ethernet and Fast Ethernet devices to create an integrated network. These ports detect the network speed and auto-negotiate between 10BASE-T and 100BASE-TX, as well as between full and half-duplex, allowing you to get the maximum speed possible for each device connected to your network.
Auto MDI/MDIX Crossover
All ports support automatic MDI/MDIX crossover, eliminating the need for crossover cables or uplink ports. Each port can be plugged directly to a server, hub, router, or switch using regular straight-through twisted-pair Ethernet cables.
Flow Control for Secure Transmission
802.3x flow control on each port minimizes dropped packets when the port’s receiving buffer is full. This gives you a more reliable connection for all of your connected devices.
Additional information
| Weight | 0.48 lbs |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | No |
| Full duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| MAC address table | 2000 entries |
| Switching capacity | 1 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Packet buffer memory | 0.046875 MB |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Input current | 1.2 A |
| Power consumption (max) | 3.8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 – 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Width | 125.3 mm |
| Depth | 83.4 mm |
| Height | 29.1 mm |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Maximum data transfer rate | 0.2 Gbit/s |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Copper ethernet cabling technology | 100Base-TX, 10Base-T |
| Flow control support | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Cables included | AC |
| Package weight | 170 g |
| Certification | FCC Class B, ICES-003 Class B, CE Class B, C-Tick Class B, VCCI Class B, cUL, CB |
| Stackable | No |
| Power connector | DC-in jack |
| Forwarding rate | 0.1488 Mpps |
| Fanless | Yes |
| User guide | Yes |
| Input voltage | 5 V |
| Heat dissipation | 8.528 BTU/h |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 98 mm |
| Switching protocols | CSMA/CD |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e |
| Plug and Play | Yes |
| Supported data transfer rates | 10/20/100/200 Mb/s |
| Packet transfer speed | 14880 – 148800 p/s |
| Power LED | Yes |







