DELL 345-BGPN internal solid state drive 1.6 TB 2.5″ SAS
In Stock
1600GB, 2.5″, SAS
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 1600GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 1600GB, enabling users to store large amounts of data.
Additional information
| Weight | 0.34 lbs |
|---|---|
| SSD capacity | 1.6 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| Data transfer rate | 24 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" – 3.5" |
| Drive writes per day (DWPD) | 3 |
| Hardware encryption | Yes |




