DELL CG7325L 33.8 cm (13.3″) Cover Black
In Stock
EcoLoop Protective Case for Latitude 7350 Detachable
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Get top protection with this custom-fit case that lasts through every project with a sustainable, lightweight design and exceptional usability.
Additional information
| Weight | 0.44 lbs |
|---|---|
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Case type | Cover |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Dell |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Width | 303 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 21 mm |
| Weight | 268 g |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Protection features | Shock resistant |
| Shoulder strap | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Compatibility | Latitude 7350 |
| Made with recycled materials | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 49% |
| Pen holder | Yes |
| Lockable | Yes |






