Epson Business Paper – A4 – 500 Sheets
Business Paper – A4 – 500 Sheets
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Precise results
With Epson’s Business Paper, you can print crisp texts and excellent colour graphics so it’s ideal for the production of reports, memos, newsletters, and even homework. This 80gsm paper can be printed on both sides making it the perfect supplement to the latest generation of WorkForce printers.
Printing is a partnership
This paper has been specially developed to work with Epson’s range of inks and printers to deliver the best possible quality.
Additional information
| Weight | 2.48 lbs |
|---|---|
| Recommended usage | Inkjet printing |
| Paper size | A4 (210×297 mm) |
| Finish type | Matt |
| Sheets per pack | 500 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Product colour | White |
| Package weight | 2.48 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 5.05 m |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Country of origin | Switzerland |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Package height | 50 mm |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Coloured paper | No |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 5.05 m |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Double-sided | No |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Roll width | 21 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Products per pallet (UK) | 640 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 80 pc(s) |
| Master (outer) case width | 220 mm |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |









