Epson Cleaning sheet
Cleaning sheet
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Epson’s SC-P5000, SC-P10000 and SC-P20000 printers are fitted with an anti-static cloth on the paper slot, to prevent dust entering the printing zone. Dust can periodically accumulate on this cloth, reducing its effectiveness, so the cleaning sheet is designed to remove this, quickly and easily.
Supplied as a pack of five sheets, each sheet has an adhesive surface, designed to remove dust and other particulates from the anti-static cloth. Cleaning is a quick, straightforward procedure, and a single sheet is usually sufficient for a complete cleaning process, which should be performed at least once a year.
Additional information
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Product type | Printer cleaning sheet |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | – SureColor SC-P5000 STD Spectro- SureColor SC-P5000 STD- SureColor SC-P20000- SureColor SC-P10000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 101 g |
| Country of origin | Japan |
| Products per pallet | 5 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 1 mm |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |












