Epson UltraChrome Pro 12 ink cartridge 1 pc(s) Original Photo black
UltraChrome Ink – 700ml Pk Ink Cartridge (P7560/P9560)
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
UltraChrome Pro12 ink is based on Epson’s famous K3 and HDR ink. It has an aqueous (water based) all-pigment construction that has been designed for professional and commercial print production. The formulation provides an extended gamut with superior colour accuracy and archival level image stability.
Ink dries quickly to produce prints that are water and scratch resistant. The ink set includes Vivid Magenta for brighter blues and pinks as well as Light and Dark Grey for improved balance with neutral greys, reduced bronzing and minimal colourcasts/colour twist.
The Pro formulation features improved Matte and Photo Black inks that provide an enhanced Dmax for brighter prints with an enhanced tonal range in both B/W and colour. It also features a new Yellow ink that provides further durability enhancement with increased UV light resistance. With the addition of the Violet ink cartridge this ink set can offer 99% Pantone coverage.
Additional information
| Weight | 1.02 lbs |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Photo black |
| Compatibility | SureColor P7560/P9560 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Indonesia |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 1.04 g |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Black ink page yield | 700 pages |
| Master (outer) case gross weight | 9.6 g |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 160 mm |







