Epson Archival Matte Paper – A4 – 50 Sheets
Archival Matte Paper – A4 – 50 Sheets
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
This matte 189 g/m² paper-based medium is exclusively used with pigment ink. With the current silver-halogenide system, users could not print out matte pictures unless they subjected them to a complicated procedure. This paper is not the only solution for this complex procedure; however, it is attractive for many professional users that have been waiting for such a type of paper for a long time.
Additional information
| Weight | 0.76 lbs |
|---|---|
| Finish type | Matte |
| Media weight | 192 g/m² |
| Compatible products | WorkForce Pro WF-C5790DWFSureColor SC-T7200DSureColor SC-T7200SureColor SC-T7200SureColor SC-T5405SureColor SC-T5400M 240VSureColor SC-T5400SureColor SC-T5200PSSureColor SC-T5200D-PSSureColor SC-T5200 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 750 g |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 100 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 100 cm |
| Products per pallet | 400 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 700 pc(s) |
| Products per pallet layer | 80 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 140 pc(s) |
| Master (outer) case width | 321 mm |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| Paper size | A4 |
| Product colour | White |
| Sheets per pack | 50 sheets |
| Width | 210 mm |
| Height | 297 mm |
| Master (outer) case gross weight | 16.3 g |
| Minimum order quantity | 20 pc(s) |








