Epson Double-Sided Photo Quality Inkjet Paper – A4 – 50 Sheets
Double-Sided Photo Quality Inkjet Paper – A4 – 50 Sheets
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Quality results
You take time on your work so let it shine with our double-sided, matte, white, 120gsm Photo Quality Inkjet Paper. Even when you print on both sides, this sleek and refined paper is designed to produce richly detailed and colourful high resolution images and crisp, clear text. You can rely on it to deliver stunning newsletters, flyers, brochures, homework and more.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Great for every printer
Our papers produce great results with other manufacturers’ printers and inks so everyone can take advantage of Epson’s expertise.
Additional information
| Weight | 0.56 lbs |
|---|---|
| Recommended usage | Inkjet printing |
| Paper size | A4 (210×297 mm) |
| Finish type | Matt |
| Sheets per pack | 50 sheets |
| Media weight | 140 g/m² |
| Package weight | 552 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Country of origin | Japan |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 306 mm |
| Package height | 14 mm |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Coloured paper | No |
| Double-sided | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946647708 |
| Minimum order quantity | 20 pc(s) |
| Roll width | 21.9 cm |
| Star rating | 3* |
| Compatible products | WorkForce WF-7620DTWFWorkForce WF-7610DWFWorkForce WF-7110DTWWorkForce WF-3640DTWFWorkForce WF-3620DWFWorkForce WF-3520DWFWorkForce WF-2750DWFWorkForce WF-2660DWFWorkForce WF-2650DWFWorkForce WF-2630W |








