Epson Premium Glossy Photo Paper – A4 – 50 Sheets
Premium Glossy Photo Paper – A4 – 50 Sheets
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Complete the picture
Don’t let lesser photo papers hold you back – with this Premium Glossy Photo Paper you can bring out the true beauty of your photos. From epic landscapes to treasured family moments, this superior, high-quality photo paper will provide the ideal finishing touch. It doesn’t just look special, this resin coated paper also feels superior thanks to its 255gsm weight.
The best partnership
Get smudge and water-resistant photos with vivid colours, beautiful tones and incredible detail when you combine Epson’s papers and inks. This paper has been specially developed to work with Epson’s range of inks and printers to deliver the best possible quality. That means everything will be as you remember with natural colours, smooth gradations, realistic skintones and more.
Cherish your photos for years to come
Photos may capture a fleeting moment, but rest assured that these papers are designed and tested to offer a long-lasting solution when combined with our printers and inks.
Great for every printer
Our papers produce superb results with other manufacturers’ printers and inks so everyone can take advantage of Epson’s expertise.
Additional information
| Weight | 0.95 lbs |
|---|---|
| Finish type | Gloss |
| Media weight | 255 g/m² |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 690 g |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 72 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 72 cm |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 540 pc(s) |
| Products per pallet layer | 120 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 180 pc(s) |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| Paper size | A4 |
| Product colour | White |
| Sheets per pack | 50 sheets |
| Master (outer) case gross weight | 19.4 g |
| Minimum order quantity | 20 pc(s) |







