Epson Premium Luster Photo Paper, DIN A3+, 250g/m²
Premium Luster Photo Paper, DIN A3 , 250g/m²
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Our Premium Luster Photo Paper is great for digital printmakers and is suitable for use with all of Epson’s inks. It delivers highly saturated prints by offering maximum ink coverage and a high D-Max for true photographic reproductions. Its 10-mil RC base gives prints a photographic feel and and the luster surface reproduces the finish that has been traditionally favoured by professional photographers. Like all of Epson’s innovative media, this paper is engineered to give you the highest resolution and colour saturation possible.
Additional information
| Weight | 4.68 lbs |
|---|---|
| Finish type | Lustre |
| Media weight | 250 g/m² |
| Compatible products | SureColor SC-T7200DSureColor SC-T7200SureColor SC-T5405SureColor SC-T5400M 240VSureColor SC-T5400SureColor SC-T5200PSSureColor SC-T5200D-PSSureColor SC-T5200DSureColor SC-T5200SureColor SC-T5100NSureC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 335 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 4.68 kg |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 82 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 82 cm |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 100 pc(s) |
| Products per pallet layer | 20 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 510 mm |
| Master (outer) case height | 205 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| Paper size | A3+ |
| Product colour | White |
| Sheets per pack | 100 sheets |
| Master (outer) case gross weight | 20.8 g |











