Epson Magenta Toner Cartridge 8.8k
In Stock
Magenta Toner Cartridge 8.8k
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Additional information
| Weight | 0.36 lbs |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | WorkForce AL-C300DNWorkForce AL-C300DTNWorkForce AL-C300NWorkForce AL-C300TN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 106 mm |
| Package weight | 0.349 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.45 m |
| Products per pallet | 560 pc(s) |
| Colour toner page yield | 8800 pages |
| Package type | Box |
| Products per pallet layer | 56 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 72 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 720 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 2.45 m |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Technology | AcuBrite |











