HP 83X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge
83X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Ideal for small to medium teams that want a toner cartridge that delivers reliable, efficient printing performance and professional-quality documents, print after print.
Make your business documents look professional when you print with Original HP LaserJet toner cartridges. Stay productive by avoiding wasted time and supplies. These reliable cartridges are specifically designed for your HP LaserJet Pro MFP.
Additional information
| Weight | 0.82 lbs |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 83 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M201 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 15 – 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 580 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 790 g |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 205.4 g |
| Pallet weight (EU) | 153.2 g |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 234 pc(s) |
| Products per pallet | 234 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1175 x 1000 x 1269 mm |
| Pallet size (EU) | 1170 x 820 x 1149 mm |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112397708 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| OEM code | 2200 |
| Total amount of recycled materials used for making | 27% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Quantity per box | 1 pc(s) |














