HP DeskJet 4220e Wireless All-in-One Color Printer, Instant Ink; Copier, Scanner
DeskJet 4220e All-in-One Printer
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
The leader for simple, stress-free printing.[1] Effortlessly print, scan, and copy with this compact, wireless printer with an automatic document feeder, paired with the easiest-to-use print app. From labels to recipes, enjoy a seamless experience from the World’s #1 Printer Company.[2,3]. HP Instant Ink eligible
Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
This is an HP+ enabled printer. Choose HP+ at product setup to activate benefits. HP+ requires an HP account, ongoing connection to the internet, and exclusive use of Original HP Ink cartridges for the life of the printer. More at: http://www.hp.com/plus
Additional information
| Weight | 6.72 lbs |
|---|---|
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 8.5 ppm |
| Duplex printing mode | Manual |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Time to first page (black, normal) | 15 s |
| Copying | Colour copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum number of copies | 9 copies |
| Scanning | Colour scanning |
| Duplex scanning | No |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Scan drivers | TWAIN |
| Maximum duty cycle | 1000 pages per month |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 2 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | PCL 3 GUI, PCLm, URF |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 60 sheets |
| Total output capacity | 25 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 35 sheets |
| Maximum input capacity | 60 sheets |
| Maximum output capacity | 25 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper, Photo paper, Envelopes |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A6 |
| Maximum print size | 209.9 x 349.6 mm |
| Custom media width | 76 – 215 mm |
| Custom media length | 127 – 355 mm |
| Paper tray media weight | 60 – 300 g/m² |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Internal memory | 64 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Sound power level (printing) | 6.2 dB |
| Product colour | Grey |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Power consumption (sleep) | 1.53 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 – 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 40 °C |
| Sustainability certificates | Post-Consumer Recycled Plastic |
| Width | 428 mm |
| Depth | 332 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 4.82 kg |
| Package width | 475 mm |
| Package depth | 242 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 6.19 kg |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 100 pages |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 5.5 ppm |
| Scan technology | CIS |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Photo paper sizes | 10×15 cm |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Display | LCD |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Cables included | AC |
| Time to first page (colour, normal) | 19 s |
| Envelopes sizes | B5, DL |
| Included cartridge capacity (CMY) | 65 pages |
| Print resolution colour | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 5.5 ppm |
| Recommended duty cycle | 100 – 300 pages per month |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Input colour depth | 24 bit |
| Auto fit function | Yes |
| Greyscale levels | 256 |
| Digital sender | No |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Country of origin | China |
| Replacement cartridges | HP 305 Black Original Ink Cartridge (~120 pages yield) 3YM61AE; HP 305XL Black High-Yield Original Ink Cartridge (~240 pages yield) 3YM62AE; HP 305 Tri-Color Original Ink Cartridge (~100 pages yield) |
| HP segment | Home |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Maximum internal memory | 64 MB |
| Power consumption (PowerSave) | 0.3 W |
| Power consumption (ready) | 2.8 W |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (629) 196337379985; (686) 196337379992; (687) 196337380004 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196337379985, 196337379992, 196337380004 |
| Certification | EN 55032:2015+A11:2020 CLASS B, IEC 61000-4-2:2008,EC 61000-4-2:2008, IEC 61000-4-3:2020,IEC 61000-4-4:2012, IEC 61000-4-5:2014+A1:2017, IEC 61000-4-6:2013, IEC 61000-4-8:2009, IEC 61000-4-11:2004+A1: |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 40 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 28 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 3 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 5 |
| Bundled software | HP Printer Software, available online |
| Harmonized System (HS) code | 8443310000 |
| Pallet gross weight | 331 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 50 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | |
| Number of users | 3 user(s) |
| Recommended system requirements | Windows 10; 11; 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor; 2 GB available hard disk space; Internet connection; Internet Explorer.macOS V10.14 Mojave; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS |
| Manufacturer warranty | One-Year limited hardware warranty with option to extend to two-years with acceptance of HP+ Offer. For more info please visit us at http://support.hp.com .For full terms and conditions visit: http://www.hp. |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1016 x 2162 mm |
| Sustainability compliance | Yes |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 2162 mm (48 x 40 x 85.1") |
| Pallet weight (imperial) | 330.2 kg (728 lbs) |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 16 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 8.5 ppm |
| Colour name | Cement |
| HP Instant Ink | Yes |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 4500 m |
| Number of print heads | 2 |
| Processor frequency | 1 GHz |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 – 90% |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 2.16 m |
| Products per pallet layer | 10 pc(s) |
| PictBridge | No |
| Pallet weight (EU) | 331 g |
| Box contents | HP DeskJet 4220e All-in-One Printer; HP 305 Setup Black Cartridge (~120 pages yield); HP 305 Setup Tri-Color Cartridge (~100 pages yield); Regulatory flyer; Setup guide; Reference guide; Power cord [F |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS 10.14 Mojave; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; Chrome OS |
| UNSPSC-code | 43212104 |
| Envelope feeder | No |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 – 30 °C |
| Custom media sizes | 76 x 127 to 215 x 355 mm |
| Electromagnetic compatibility | EN 55032:2015+A11:2020 CLASS B, IEC 61000-4-2:2008,EC 61000-4-2:2008, IEC 61000-4-3:2020,IEC 61000-4-4:2012, IEC 61000-4-5:2014+A1:2017, IEC 61000-4-6:2013, IEC 61000-4-8:2009, IEC 61000-4-11:2004+A1: |






























