HP Multipurpose Recycled Paper-500 sht/Letter/8.5 x 11 in
In Stock
Multipurpose Recycled Paper-500 sht/Letter/8.5 x 11 in
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Additional information
| Weight | 1.22 lbs |
|---|---|
| Recommended usage | Laser printing |
| Paper size | A4 (210×297 mm) |
| Finish type | Gloss |
| Sheets per pack | 150 sheets |
| Media weight | 120 g/m² |
| Product colour | White |
| Weight | 1.19 kg |
| Width | 297 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 16 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 649.1 g |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Products per pallet | 486 pc(s) |
| HP segment | Home |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 70% |
| Operating temperature (T-T) | 15 – 27 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 16 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.61 g |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1199.9 x 800.1 x 1206.25 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1206.2 mm (47.2 x 31.5 x 47.5") |
| Pallet weight (imperial) | 649.1 kg (1431 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905504909 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 7.61 kg (16.8 lbs) |











