HP OfficeJet Pro 9130b Wireless All-in-One Color Printer, Two-sided printing; Copier, Scanner
OfficeJet Pro 9130b All-in-One Printer
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Manage printing like a Pro. The professional colour inkjet printer for distributed offices/hybrid workforce from the World’s #1 Printer Company, paired with our best technology to help manage it all. This streamlines work into any network with extra performance features.[1,2].
Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
Additional information
| Weight | 14.38 lbs |
|---|---|
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 25 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Time to first page (black, normal) | 12 s |
| Watermark printing | Yes |
| Secure printing | Yes |
| Booklet printing function | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 – 400% |
| ID-card copy function | Yes |
| Scanning | Colour scanning |
| Duplex scanning | Yes |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Scan to | Software |
| Image formats supported | BMP, JPEG, JPG, PNG, TIFF |
| Document formats supported | PDF, RTF |
| Scan drivers | TWAIN |
| Faxing | Colour faxing |
| Fax resolution (black) | 300 x 300 DPI |
| Fax resolution (colour) | 200 x 200 DPI |
| Fax forwarding | Yes |
| Fax delayed sending | Yes |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Duplex functions | Print, Fax |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | PDF, PCL 5, PCL 6 |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 500 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 250 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 35 sheets |
| Maximum input capacity | 500 sheets |
| Maximum output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper, Glossy paper, Photo paper, Recycled paper, Matte paper, Lightweight paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Paper tray media weight | 60 – 280 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 – 280 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Security algorithms | SSL/TLS, WPA2-Enterprise, HTTPS |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Internal memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Sound power level (printing) | 7 dB |
| Product colour | Grey |
| Market positioning | Business |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Control type | Touch |
| Colour display | Yes |
| Power consumption (sleep) | 1.22 W |
| Power consumption (off) | 0.14 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 40 °C |
| Sustainability certificates | EPEAT |
| Weight | 11.8 kg |
| Package width | 496 mm |
| Package depth | 377 mm |
| Package height | 489 mm |
| Package weight | 14.8 kg |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 800 pages |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 19 ppm |
| Borderless printing | Yes |
| Scan technology | CIS |
| Non-ISO print media sizes | Hagaki card |
| Photo paper sizes | 10×15,13×18 cm |
| Borderless printing media sizes | A4, Letter |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a |
| Display | CGD |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Cables included | AC |
| Time to first page (colour, normal) | 13 s |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 100 pages |
| Envelopes sizes | C5, C6 |
| Photo paper sizes (imperial) | 8.5×13" |
| Included cartridge capacity (CMY) | 420 pages |
| Print resolution colour | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 19 ppm |
| Auto-redialing | Yes |
| Auto reduction | Yes |
| Recommended duty cycle | 0 – 2000 pages per month |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 33 cpm |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Input colour depth | 24 bit |
| Fax transmission speed | 4 sec/page |
| Copy speed (colour, normal quality, A4) | 22 cpm |
| Auto fit function | Yes |
| Greyscale levels | 256 |
| Digital sender | Yes |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Country of origin | Thailand |
| Replacement cartridges | HP 937 Setup Black Ink Cartridge (~800 pages); HP 937 Setup Cyan Ink Cartridge (~420 pages); HP 937 Setup Magenta Ink Cartridge (~420 pages); HP 937 Setup Yellow Ink Cartridge (~420 pages). [Actual yi |
| HP segment | Small medium business |
| Maximum number of input trays | 2 |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Power consumption (ready) | 5.58 W |
| HP Auto-On/Auto-Off | Yes |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (623) 198828196262; (687) 197029469427 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198828196262, 197029469427 |
| Certification | CISPR 32:2015 / EN 55032:2015 Class B; CISPR 24:2010 / EN 55024:2010; CISPR 35:2016 / EN 55035:2017+A11:2020; EN 61000-3-2:2014 / IEC 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 / IEC 61000-3-3:2013; EN 301 48 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 80 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 72 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 5 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 4 |
| Bundled software | HP Printer Software |
| Pallet gross weight | 466 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | |
| Number of users | 5 user(s) |
| Recommended system requirements | Windows 10; 11; 32-bit or 64-bit; 2 GB HD; Internet Required; Internet Explorer or Edge.Apple macOS v11 Big Sur; macOS v12 Monterey; macOS v13 Ventura; 2 GB HD; Internet required; Internet Explorer or |
| Manufacturer warranty | Standard one-year HP commercial hardware warranty. Three-year HP commercial hardware warranty after registration within 60 days of purchase (see http://www.hp.com/eu/3yearwarranty). Warranty and support opti |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 2590 mm |
| Recommended humidity operating range | 25 – 75% |
| Sustainability compliance | Yes |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 2590.8 mm (48 x 40 x 102") |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5, C6 |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 39 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 39 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 25 ppm |
| Copy speed (black, draft, A4) | 33 cpm |
| Copy speed (colour, draft, A4) | 22 cpm |
| Duplex faxing | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Colour name | Cement |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 4500 m |
| Number of print heads | 4 |
| Box contents | HP OfficeJet Pro 9130b All-in-One Printer; HP 937 Setup Black Ink Cartridge (~800 pages); HP 937 Setup Cyan Ink Cartridge (~420 pages); HP 937 Setup Magenta Ink Cartridge (~420 pages); HP 937 Setup Ye |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows Server; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; Linux; Chrome OS |
| HP Security tools | SSL/TLS (HTTPS); IPP over TLS; WPA2-Enterprise; WPA2-Personal; WPA3; Certificates configuration; Password protect EWS; Signed firmware |
| UNSPSC-code | 43212110 |
| Envelope feeder | No |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 – 32 °C |
| Custom media sizes | Tray 1: 76.2 x 127 to 215.9 x 355.6 mm. Tray 2: N/A |
| Electromagnetic compatibility | CISPR 32:2015 / EN 55032:2015 Class B; CISPR 24:2010 / EN 55024:2010; CISPR 35:2016 / EN 55035:2017+A11:2020; EN 61000-3-2:2014 / IEC 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 / IEC 61000-3-3:2013; EN 301 48 |





























