HP OfficeJet Pro 9730e Wireless All-in-One Color Printer, Instant Ink; Two-sided printing
OfficeJet Pro 9730e Wide Format All-in-One Printer
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Print and scan in wide format like a Pro. Say hello to the wide format professional colour inkjet printer for your growing business from the World’s #1 Printer Company, paired with the easiest-to-use print app. Print and scan up to A3 with extra performance features.[1,2]. HP Instant Ink eligible
Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
This is an HP+ enabled printer. Choose HP+ at product setup to activate benefits. HP+ requires an HP account, ongoing connection to the internet, and exclusive use of Original HP Ink cartridges for the life of the printer. More at: http://www.hp.com/plus
Additional information
| Weight | 23.94 lbs |
|---|---|
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 22 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Time to first page (black, normal) | 12 s |
| Watermark printing | Yes |
| Secure printing | Yes |
| Booklet printing function | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 – 400% |
| ID-card copy function | Yes |
| Scanning | Colour scanning |
| Duplex scanning | Yes |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Maximum scan area | 297 x 432 mm |
| Scan to | Software |
| Image formats supported | BMP, JPEG, JPG, PNG, TIFF |
| Document formats supported | PDF, RTF |
| Scan drivers | TWAIN |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Duplex functions | Scan |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | PCL 3 |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 500 sheets |
| Total output capacity | 75 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 35 sheets |
| Maximum input capacity | 500 sheets |
| Maximum output capacity | 75 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Paper tray media types | Plain paper, Glossy paper, Photo paper, Matte paper, Lightweight paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| Maximum print size | 297 x 431.8 mm |
| Custom media width | 76 – 297 mm |
| Custom media length | 127 – 420 mm |
| Paper tray media weight | 34 – 250 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Security algorithms | SSL/TLS, HTTPS |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Internal memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Sound power level (printing) | 6.8 dB |
| Product colour | Grey |
| Market positioning | Business |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Control type | Touch |
| Colour display | Yes |
| Power consumption (standby) | 5.4 W |
| Power consumption (sleep) | 1.39 W |
| Power consumption (off) | 0.11 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016 x64, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 40 °C |
| Sustainability certificates | EPEAT, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Width | 581 mm |
| Depth | 467 mm |
| Height | 386 mm |
| Weight | 19.5 kg |
| Package width | 668 mm |
| Package depth | 545 mm |
| Package height | 487 mm |
| Package weight | 24.4 kg |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 800 pages |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 18 ppm |
| Borderless printing | Yes |
| Scan technology | CIS |
| Non-ISO print media sizes | Hagaki card |
| Photo paper sizes | 10×15 cm |
| Borderless printing media sizes | A3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a |
| Display | CGD |
| Other operating systems supported | ChromeOS, Android, iOS |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Cables included | AC |
| Time to first page (colour, normal) | 13 s |
| Envelopes sizes | C5, C6, DL |
| Included cartridge capacity (CMY) | 420 pages |
| Print resolution colour | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 18 ppm |
| Recommended duty cycle | 250 – 1500 pages per month |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 34 cpm |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Input colour depth | 24 bit |
| Copy speed (colour, normal quality, A4) | 26 cpm |
| Auto fit function | Yes |
| Greyscale levels | 256 |
| Digital sender | Yes |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Country of origin | China |
| Replacement cartridges | HP 937 Black Original Ink Cartridge (~1,250 pages) 4S6W5N; HP 937 Cyan Original Ink Cartridge (~800 pages) 4S6W2N; HP 937 Magenta Original Ink Cartridge (~800 pages) 4S6W3N; HP 937 Yellow Original Ink |
| HP segment | Small medium business |
| Maximum number of input trays | 2 |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (623) 198828360328; (687) 196337487956; (BGM) 196337487963 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198828360328, 196337487956, 196337487963 |
| Certification | CISPR 32:2015+A1:2019/EN 55032:2015+A11:2020 Class B; CISPR 24:2010+A1:2015/EN 55024:2010+A1:2015; CISPR 35:2016/EN 55035:2017+A11:2020; EN IEC 61000-3-2:2019; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013+A1: |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 130 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 110 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 7 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 8 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 2 |
| Bundled software | HP Printer Software |
| Pallet gross weight | 261 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 2 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | |
| Number of users | 5 user(s) |
| Recommended system requirements | Microsoft Windows 11; 10; 32-bit or 64-bit; 2 GB available hard disk space; Internet connection; Microsoft Internet Explorer or Edge.macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Son |
| Manufacturer warranty | Standard one-year HP commercial hardware warranty. One-year extra HP warranty through HP+ activation at setup; and (3) One year bonus HP warranty through separate online registration, which must be c |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1220 x 1015 x 2562 mm |
| Recommended humidity operating range | 25 – 75% |
| Sustainability compliance | Yes |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 2565.4 mm (48 x 40 x 101") |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5, C6 |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 34 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 34 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 22 ppm |
| Copy speed (black, draft, A4) | 34 cpm |
| Copy speed (colour, draft, A4) | 26 cpm |
| Bluetooth | Yes |
| Colour name | Cement |
| HP Instant Ink | Yes |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 4500 m |
| Number of print heads | 4 |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Box contents | HP OfficeJet Pro 9730e Wide Format All-in-One Printer; HP 937 Setup Black Ink Cartridge; HP 937 Setup Cyan Ink Cartridge; HP 937 Setup Magenta Ink Cartridge; HP 937 Setup Yellow Ink Cartridge; Regulat |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Android; iOS; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; Linux; Chrome OS |
| HP Security tools | SSL/TLS (HTTPS); IPP over TLS; Pre-Shared Key Authentication for Wireless (PSK); Firewall; certificates configuration; Control panel lock; Password protect EWS; Syslog; Signed firmware; Administrator |
| UNSPSC-code | 43212110 |
| Envelope feeder | No |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 – 32 °C |
| Custom media sizes | Tray 1: 76 x 127 to 297 x 420 mm; Tray 2: 210 x 297 to 297 x 420 mm |
| Electromagnetic compatibility | CISPR 32:2015+A1:2019/EN 55032:2015+A11:2020 Class B; CISPR 24:2010+A1:2015/EN 55024:2010+A1:2015; CISPR 35:2016/EN 55035:2017+A11:2020; EN IEC 61000-3-2:2019; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013+A1: |



























