HP Multipurpose Recycled Paper-500 sht/Letter/8.5 x 11 in
Multipurpose Recycled Paper-500 sht/Letter/8.5 x 11 in
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Ideal for inkjet printer users and HP Inkjet printer owners producing flyers/handouts, brochures, and point-of-sale collateral.
Print projects with a professional look and feel on both sides. HP Professional Business Paper, Glossy is FSC certified[1] and provides crisp, black text and sharp color graphics on brochures, flyers, and marketing materials.
Additional information
| Weight | 3.38 lbs |
|---|---|
| Recommended usage | Inkjet printing |
| Paper size | A3 (297×420 mm) |
| Finish type | Gloss |
| Sheets per pack | 150 sheets |
| Media weight | 180 g/m² |
| Product colour | White |
| Width | 420 mm |
| Depth | 297 mm |
| Height | 31 mm |
| Package weight | 3.33 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 416.32 g |
| Master (outer) cases per pallet | 25 pc(s) |
| Products per pallet | 125 pc(s) |
| HP segment | Home |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 – 35% |
| Operating temperature (T-T) | 20 – 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 297 mm |
| Package height | 31 mm |
| Master (outer) case gross weight | 16.65 g |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1198.88 x 800.1 x 10049.02 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 800.1 x 1049 mm (47.2 x 31.5 x 41.3") |
| Pallet weight (imperial) | 416.3 kg (917.8 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905504923 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 16.7 kg (36.7 lbs) |
| Coloured paper | No |
| Pallet width (UK) | 119.9 cm |
| Pallet length (UK) | 80 cm |
| Pallet height (UK) | 10 m |
| Pallet weight (UK) | 416.3 kg |







