HP Professional Business Paper Matte 200 g/m2 A4 (210 x 297 mm) 150 sheets
Professional Business Paper Matte 200 g/m2 A4 (210 x 297 mm) 150 sheets
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Ideal for laser printer users and HP LaserJet printer owners producing flyers/handouts, brochures, and point-of-sale collateral.
Print projects with a professional look and feel on both sides. HP Professional Business Paper, Matte is FSC certified[1] and provides crisp, black text and sharp color graphics on brochures, flyers, and marketing materials.
Additional information
| Weight | 1.88 lbs |
|---|---|
| Recommended usage | Laser printing |
| Paper size | A4 (210×297 mm) |
| Finish type | Matt |
| Sheets per pack | 150 sheets |
| Media weight | 200 g/m² |
| Product colour | White |
| Weight | 1.87 kg |
| Width | 297 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 29 mm |
| Package weight | 1.9 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 429.6 g |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Products per pallet | 200 pc(s) |
| HP segment | Home |
| Storage temperature (T-T) | 18 – 30 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 – 55% |
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 29 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.93 g |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1198.88 x 800.1 x 1008.38 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 800.1 x 1008.4 mm (47.2 x 31.5 x 39.7") |
| Pallet weight (imperial) | 429.6 kg (947.1 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905504886 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 9.93 kg (21.9 lbs) |












