HP Z640/Z840/Z8G4 Rail Rack Kit
In Stock
Z640/Z840/Z8G4 Rail Rack Kit
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Use the HP Z640/Z840/Z8G4 Rail Rack Kit to rack mount your HP Z640, HP Z840 or HP Z8 G4 Workstation. It features new inner rails, additional mounting holes, and new front flanges vs. the predecessor kit.
Additional information
| Weight | 4.9 lbs |
|---|---|
| Type | Rack rail kit |
| Product colour | Aluminium |
| Width | 800 mm |
| Height | 63.5 mm |
| Weight | 4.98 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Depth | 214.3 mm |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Z640/Z840/Z8 G4 Workstation |
| HP segment | Business |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| UNSPSC-code | 31162313 |



