iiyama TF1215MC-B1 computer monitor 30.7 cm (12.1″) 1024 x 768 pixels LCD Touchscreen Black
12.1’’ PCAP 10pt touchscreen solution for pick-up points
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Built into a rugged, edge-to-edge glass bezel the ProLite TF1215MC-B1 guarantees high durability and scratch-resistance, making it perfect for high use semi-outdoor public facing applications. Landscape, portrait and face-up orientation ensure flexibility in any type of installation. It can operate in temperatures ranging from -20˚C-to 60˚C and is IP65 rated, resulting in dust and water resistance from the front making it a reliable solution for pick-up points and kiosks. For ease of integration, the TF1215MC-B1 can be equipped with optional external mounting brackets ( OMK3-1 ) making it an ideal solution for kiosk integrators, industrial environments, control rooms and interactive multimedia.
Additional information
| Weight | 3.9 lbs |
|---|---|
| Display diagonal | 30.7 cm (12.1") |
| Display resolution | 1024 x 768 pixels |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | IPS |
| Response time | 25 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display number of colours | 16.2 million colours |
| Display brightness (typical) | 540 cd/m² |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.24 x 0.24 mm |
| Horizontal scan range | 31.4 – 60 kHz |
| Vertical scan range | 56 – 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 24.6 cm |
| Viewable size, vertical | 18.4 cm |
| Display diagonal (metric) | 31 cm |
| Surface hardness | 7H |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Built-in camera | No |
| Product colour | Black |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 11 kWh |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Power consumption (standby) | 0.55 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Width (with stand) | 308.5 mm |
| Depth (with stand) | 41.5 mm |
| Height (with stand) | 248 mm |
| Weight (with stand) | 2.1 kg |
| Width (without stand) | 308.5 mm |
| Depth (without stand) | 41.5 mm |
| Height (without stand) | 248 mm |
| Weight (without stand) | 2.1 kg |
| Package width | 435 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package weight | 3.9 kg |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Quick start guide | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Weight | 2.1 kg |
| Compliance certificates | CE, cULus, EAC, REACH, RoHS, WEEE |
| Certification | CE, EAC, RoHS, ErP, WEEE, cULus, REACH |
| Wall mountable | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Front bezel colour | Black |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio output | 1 |
| Number of OSD languages | 7 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Height | 248 mm |
| Width | 308.5 mm |
| Depth | 41.5 mm |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the dow |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| USB Touch port | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Glass thickness | 3.15 mm |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Active display area (W x H) | 245.8 x 184.3 mm |
| Palm rejection | Yes |
| Display viewable area (HxV) | 245.8 x 184.3 mm |
| Touch method | finger, glove (latex), capacitive stylus |
| AC adapter included | Yes |
| User controls | picture (contrast, brightness, H. position, V. position, phase, clock, auto adjust), advanced (colour temperature, sharpness), OSD (OSD timeout, OSD position, OSD H. position, OSD V. position, touch s |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Packaging content | AC adapter, external control pad |
| Control panel | Menu, Scroll up / Brightness, Scroll down / Contrast, Select, Power |





















