iiyama TW1023ASC-B2P computer monitor 25.6 cm (10.1″) 1280 x 800 pixels Touchscreen Black
10.1” PCAP 10pt Touchscreen with Android and Power over Ethernet Technology
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
The ProLite TW1023ASC-B2P touch panel PC is a perfect choice for high-use environments such as retail, interactive POS, information desks or hospitality applications. Thanks to the pre-installed Android operating system, it is possible to easily customize the monitor by installing applications directly to it. The Power over Ethernet technology (POE) allows to provide both data connection and power by a single cable, simplifying all installations. This monitor can operate in landscape, portrait or face-up orientation. Together with the built-in camera, microphone and speakers it offers limitless, interactive installation possibilities.
Additional information
| Weight | 1.431 lbs |
|---|---|
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | IPS |
| Response time | 25 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Viewing angle, horizontal | 160° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Pixel pitch | 0.1692 x 0.1692 mm |
| Viewable size, horizontal | 21.7 cm |
| Viewable size, vertical | 13.5 cm |
| Display diagonal (metric) | 25.5 cm |
| Surface hardness | 6H |
| Colour depth | 8 bit |
| Flicker-free technology | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Product colour | Black |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | External |
| Width (with stand) | 255 mm |
| Depth (with stand) | 30.5 mm |
| Height (with stand) | 172 mm |
| Weight (with stand) | 800 g |
| Package width | 398 mm |
| Package depth | 68 mm |
| Package height | 223 mm |
| Package weight | 1.36 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Weight | 800 g |
| Compliance certificates | CE, EAC, REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 3 W |
| Front bezel colour | Black |
| Ethernet LAN | Yes |
| Audio input | Yes |
| Height | 172 mm |
| Width | 255 mm |
| Depth | 30.5 mm |
| Operating system installed | Android |
| Built-in microphone | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11a, 802.11b |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Operating system version | 13 |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Display brightness | 387 cd/m² |
| USB Touch port | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Glass thickness | 1.25 mm |
| Active display area (W x H) | 216.6 x 135.4 mm |
| Internal memory | 4000 MB |
| Touch method | finger, glove (latex), capacitive stylus |
| AC adapter included | Yes |
| Products per pallet | 256 pc(s) |
| Pallet net width | 100 cm |
| Pallet net length | 2.15 m |
| Pallet net height | 120 cm |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| USB ports quantity | 4 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| User controls | Power |
| Google applications | Google Chrome, Gmail, Google Calendar |
| Brightness | 387 cd/m² |
| Packaging content | AC adapter |
| Control panel | Power |



















