iiyama ProLite XUB2293HSU-B7 computer monitor 54.6 cm (21.5″) 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
21.5” IPS 3-side borderless monitor with USB hub, 100Hz refresh rate and height-adjustable stand
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Stylish edge-to-edge design makes the ProLite XUB2293HSU perfect for multi-monitor set-ups. The IPS panel technology offers accurate and consistent colour reproduction with wide viewing angles. High contrast and brightness values mean the monitor will provide excellent performance for photographic and web design. Equipped with speakers, headphone socket, 2 port USB hub, HDMI and DisplayPort connections, a blue light reducer function to reduce eye fatigue and an ergonomic 150mm height adjustable stand for optimal user comfort, this 21.5’’ display is a great choice for both multi-monitor configuration and office applications.
Additional information
| Weight | 5.2 lbs |
|---|---|
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display surface | Matt |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.249 x 0.249 mm |
| Horizontal scan range | 30 – 110 kHz |
| Viewable size, horizontal | 47.9 cm |
| Viewable size, vertical | 26 cm |
| Display diagonal (metric) | 54.5 cm |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 96% |
| AMD FreeSync | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 – 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -60 – 60° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 5 – 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15.4 kWh |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 492 mm |
| Depth (with stand) | 209.5 mm |
| Height (with stand) | 478.5 mm |
| Weight (with stand) | 3.9 kg |
| Width (without stand) | 492 mm |
| Depth (without stand) | 209.5 mm |
| Height (without stand) | 328.5 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 395 mm |
| Package weight | 5.3 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Weight | 3.9 kg |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| DDC/CI | Yes |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Width | 492 mm |
| Depth | 209.5 mm |
| Power cable length | 1.5 m |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| USB cable length | 1.5 m |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, Eco, ACR, OD, MBR, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, blue light reducer, colour temp., user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rot |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Control panel | Power, Menu, Adjustment/ Volume, Adjustment/ i-Style Colour, Input/ Exit |
| Number of downstream ports | 2 |




















