Jabra BIZ 1500 Duo USB
BIZ 1500 Duo USB
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
The Jabra BIZ 1500 is an entry level, low-cost professional corded headset built for cost-conscious contact centres. With noise-cancellation technology, background noise is reduced, providing a more professional customer experience on every call.
Cost-Efficient Professional Corded Headset for Softphones. A duo headset that provides USB connectivity to laptops for softphone use. Comes with a control unit for easy control of volume and mute when on a call.
Additional information
| Weight | 0.14 lbs |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| HD voice | No |
| Certification | FCC;CE;RoHS;REACH;Works with all leading UC platforms |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Microphone mute | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Weight | 116 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 230 mm |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Auto-connect | No |
| Carrying case | No |
| Fast charging | No |
| Easy pairing | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Voice guidance | No |
| Voice control | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Steel hinges | No |
| Charging stand | No |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE, UL |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| USB Type-C charging port | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Charging case | No |
| Noise reduction | No |
| Packaging content | Headset;User documents |
| Automatic volume adjustment | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Auto power off | No |
| HearThrough | No |
| Other operating systems supported | Linux |
| Virtual surround | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Daisy chain | No |
| Refurbished | No |
| FM radio | No |
| Heart rate monitor | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Speakerphone | No |
| Protective pouch | No |
| Ear cushion type | Foam size M |
| Unified communications | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Replaceable battery | No |
| Package width (imperial) | 18 cm (7.08") |
| Package depth (imperial) | 1.98 cm (0.78") |
| Package height (imperial) | 23 cm (9.05") |














