Jabra Evolve 65 TE – Link390a MS Mono
Evolve 65 TE – USB-A MS Mono
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Long wireless range for up to 16 hours
30-metre (100 feet) wireless range
Have the freedom to leave your desk while on a call. Wireless Bluetooth technology 5.2 gives you up to 30 metres/100 feet of hands-free connectivity to PC, smartphone and tablet.
16-hour battery life
Get up to 16 hours of talk-time on a single charge. Or simply connect the USB cable and charge while using the headset.
Control of your workspace
Passive Noise Cancellation
Simply wear the headset to eliminate high-frequency noise, such as human voices – all thanks to the specially designed ear cushions. We call this “passive noise cancellation”.
Busy Light
The special “busy light” turns red to let people know when you’re on the phone and keeps you from being interrupted. You can also turn it on manually when you don’t want to be disturbed.
Connectivity
Connect wirelessly via Bluetooth (also comes with USB dongle for PCs) or directly using the USB cable. Dual connectivity enables you to connect to your PC and one other Bluetooth device at the same time, so you can take the call on your preferred phone device
At one with the universe (of phones and platforms)
Our headsets and speakerphones work out of the box with over 10,000 traditional deskphones. They are future-proof and compatible with all softphone and web clients, from Microsoft Teams to Mitel.
Providing your staff with optimised and trusted devices that work seamlessly with your UC platform is key to productivity, audio quality and having fewer IT issues. Jabra has tested devices with a long list of platforms and offers Microsoft Teams certified variants from our wide range of headsets and speakerphones.
Additional information
| Weight | 0.22 lbs |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Product colour | Black |
| Headset type | Monaural |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Hearing protection technologies | Jabra IntelliTone, Jabra SafeTone |
| HD voice | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | Avaya;Cisco;Microsoft Teams |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC, HSP, HFP |
| Ear coupling | Circumaural |
| Maximum input power | 10 mW |
| Headphone frequency | 150 – 6800 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93.6 dB |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 – 7000 Hz |
| Microphone sensitivity | -17 dB |
| Microphone mute | No |
| Storage temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Width | 60.5 mm |
| Depth | 157 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 75 g |
| Package width | 51 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 206 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Quantity | 1 |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| LED indicators | Call |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Auto-connect | No |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Carrying case | No |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 – 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 – 6800 Hz |
| Wireless range | 30 m |
| Number of microphones | 1 |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Pouch | Yes |
| Continuous audio playback time | 24 h |
| Talk time | 16 h |
| Battery recharge time | 2 h |
| Fast charging | No |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Easy pairing | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Voice guidance | No |
| Voice control | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Steel hinges | No |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Passive |
| Rechargeable battery | Yes |
| Charging stand | No |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Standby time | 15 h |
| Number of drivers | 1 |
| Warranty card | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Bundled software | Jabra Direct, Jabra Xpress |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Battery capacity | 280 mAh |
| BeamForming | Yes |
| USB Type-C charging port | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Charging case | No |
| Noise reduction | No |
| Packaging content | Headset;Link 390 Bluetooth adapter;Carry pouch;User documents;USB-C to USB-A cable;Charging stand (SKU dependent) |
| Automatic volume adjustment | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Audio formats supported | SBC |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Auto power off | No |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Clear Voice technology | Yes |
| HearThrough | No |
| Virtual surround | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Daisy chain | No |
| Refurbished | No |
| FM radio | No |
| Depth (imperial) | 15.7 cm (6.18") |
| Width (imperial) | 6.05 cm (2.38") |
| Operating temperature (T-T) | 14 – 122 °F |
| Heart rate monitor | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Height (imperial) | 15 cm (5.9") |
| Speakerphone | No |
| Protective pouch | No |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Replaceable battery | No |
| Package width (imperial) | 5.11 cm (2.01") |
| Package depth (imperial) | 17.6 cm (6.93") |
| Package height (imperial) | 20.6 cm (8.11") |













