Jabra Evolve2 30 SE USB-A, UC Stereo
Evolve2 30 SE USB-A, UC Stereo
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Engineered to keep you productive. Lightweight, reliable and comfortable.
Additional information
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Headset type | Binaural |
| HD voice | Yes |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify;Mitel;Citrix |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -5 – 55 °C |
| Width | 178.7 mm |
| Depth | 136.2 mm |
| Height | 54.3 mm |
| Package width | 186 mm |
| Package depth | 53.5 mm |
| Package height | 215 mm |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Auto-connect | No |
| Carrying case | No |
| Frequency response (music mode) | 20 – 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 – 12000 Hz |
| Fast charging | No |
| Easy pairing | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Voice guidance | No |
| Voice control | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Steel hinges | No |
| Charging stand | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| USB Type-C charging port | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Charging case | No |
| Noise reduction | No |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents |
| Automatic volume adjustment | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Auto power off | No |
| HearThrough | No |
| Virtual surround | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Daisy chain | No |
| Refurbished | No |
| FM radio | No |
| Depth (imperial) | 13.7 cm (5.4") |
| Width (imperial) | 17.9 cm (7.03") |
| Operating temperature (T-T) | 14 – 131 °F |
| Heart rate monitor | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Height (imperial) | 5.33 cm (2.1") |
| Speakerphone | No |
| Protective pouch | Yes |
| Ear cushion type | Leatherette size M |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Replaceable battery | No |
| Package width (imperial) | 18.6 cm (7.32") |
| Package depth (imperial) | 5.33 cm (2.1") |
| Package height (imperial) | 21.5 cm (8.46") |















