Jabra Evolve2 65 USB-C Black MS Mono
Evolve2 65 USB-C Black MS Mono
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Engineered to keep you agile.
Work anywhere with superior wireless call performance
Better calls, seamless collaboration
We’ve made the incredible call performance of our world-leading
Evolve series*
even better, with an advanced digital chipset
that’s three times more powerful and three strategically placed
professional microphones, filtering out 23% more background
conversation noise from your calls
Teams-certified means teams are satisfied
When communication is easy, everyone is happy, with both
Microsoft Teams and their headset. Evolve2 65 is Teams-certified
with a dedicated Teams button, for truly seamless collaboration
Bigger speakers, better chipset,
brilliant audio
You’ll never miss a thing, thanks to powerful leak-tolerant 40mm
speakers and our most advanced digital chipset ever, delivering
outstanding audio that always keeps you in the loop.
Noise isolation like never before
Put on your Evolve2 65 and feel the noise around you instantly
fade. Memory foam oval ear cushions and pioneering new
angled design cancels 48% more of the noise around you
Guard your focus zone with an
improved busylight
New and improved busylight is four times more visible**, allowing
you to be seen from every angle, for even fewer interruptions. So
you can work in peace.
Work wirelessly, wherever
When you work on the go, you need a headset you can rely on.
Our advanced battery efficiency technology and new digital
chipset have helped us to squeeze a full 37 hours of juice from this
powerful wireless headset. But there’s also an optional charging
stand – just in case.
Optimized for all-day comfort
We designed the perfect shape using biometric measurements
from hundreds of heads, added soft memory foam cushions
that mold to your ear’s natural contours, and assembled it using
durable, premium materials.
Future-proof tech that gets better with age
Upgradeable platform that will add even more value to your
investment with future firmware upgrades through Jabra Xpress
Additional information
| Weight | 0.37 lbs |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| HD voice | No |
| Certification | Avaya;Cisco;Unify;Mitel;Microsoft Teams;Zoom;Google Meet;Amazon Chime |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP, HSP, HFP, SPP |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Microphone frequency | 100 – 8000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 45 °C |
| Width | 60.5 mm |
| Depth | 157 mm |
| Height | 186 mm |
| Weight | 99.2 g |
| Package width | 53 mm |
| Package depth | 188.5 mm |
| Package height | 250 mm |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| LED indicators | Bluetooth, Call |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Driver unit | 4 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Auto-connect | Yes |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Carrying case | No |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency response (music mode) | 20 – 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 – 8000 Hz |
| Wireless range | 30 m |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 24 h |
| Fast charging | No |
| Easy pairing | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Voice guidance | Yes |
| Voice control | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Steel hinges | No |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time (ANC on) | 24 h |
| Charging stand | No |
| Charging time | 90 min |
| Applications supported | Jabra Plus;Jabra Direct;Jabra Sound+;Jabra Xpress |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Standby time | 1600 h |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Multipoint connectivity | No |
| Charging case | No |
| Noise reduction | No |
| Packaging content | Headset;Carry case;Bluetooth adapter;User documents;USB cable |
| Automatic volume adjustment | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Auto power off | No |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| HearThrough | No |
| Virtual surround | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Daisy chain | No |
| Refurbished | No |
| FM radio | No |
| Depth (imperial) | 15.7 cm (6.18") |
| Width (imperial) | 6.05 cm (2.38") |
| Heart rate monitor | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Height (imperial) | 18.6 cm (7.32") |
| Speakerphone | No |
| Protective pouch | Yes |
| Ear cushion type | Leatherette size M |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Replaceable battery | No |
| Package width (imperial) | 5.31 cm (2.09") |
| Package depth (imperial) | 18.9 cm (7.43") |
| Package height (imperial) | 21.7 cm (8.55") |
| Depth (with stand) | 188.5 mm |
| Height (with stand) | 250 mm |
| Width (with stand) | 103.5 mm |
| Product dimensions (with stand, imperial) | 103.6 x 188.7 x 217.2 mm (4.08 x 7.43 x 8.55") |

















