Kensington ClickSafe 2.0 3-in-1 Keyed Laptop Lock (Master Keyed)
ClickSafe 2.0 3-in-1 Keyed Laptop Lock (Master Keyed)
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
The ClickSafe® 2.0 3-in-1 Keyed Laptop Lock fits any laptop with a Standard T-Bar, Wedge-Shaped or Nano security slot, allowing it to be locked down, regardless of brand or generation. The master keyed option allows administrative access for IT managers, while simplifying key management. Features include patented anti-pick Hidden Pin™ technology, ClickSafe® locking technology allowing the lock head to be attached with one hand in a single click, a cut-resistant carbon-steel cable, a pivoting and rotating head for flexible movement and easy key insertion, Register & Retrieve™ for quick, secure and easy key replacement, together with a five-year warranty backed by Kensington, inventor and worldwide leader in laptop security locks.
Additional information
| Weight | 0.22 lbs |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Best uses | Laptop |
| Lock type | Key |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Material | Carbon steel |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 225 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Package weight | 220 g |
| Cable lock security features | Master keyed |
| Security slot anchor type | Wedge-shaped |
| Easy to install | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Cable type | Standard |
| Lock management | Master Keyed |








