Kensington Contour 2.0 Business Laptop Roller — 17″
Contour 2.0 Business Laptop Roller — 17″
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Comfortable, secure, stylish and durable, the ergonomically designed Contour™ 2.0 Business Laptop Roller — 17 is the perfect roller for mobile professionals. The Contour™ 2.0 Business Laptop Roller — 17 features a contoured panel that hugs the body and shifts weight closer to the centre of gravity**; a puncture-resistant, lockable zip; tough, water-resistant material; ample space and interior padding for device protection**. *When lifting properly. **Carry-on guidelines vary by airline. Check with your airline for details
Additional information
| Weight | 3.06 lbs |
|---|---|
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Case type | Trolley case |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Any brand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Quantity | 1 |
| Width | 450 mm |
| Depth | 230 mm |
| Height | 420 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | Polyester |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Interior pockets | Zip pocket |
| Volume | 22.5 L |
| Recommended weight | 11.34 kg |
| Water-resistant zipper | Yes |







