Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Laptop Lock
MicroSaver 2.0 Keyed Laptop Lock
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Kensington, The Professionals’ Choice™ for device security for nearly 25 years, has produced the latest standard in device security – the MicroSaver 2.0 Keyed Laptop Lock. Engineered to be Kensington’s smallest, strongest lock for laptop and other devices, the MicroSaver 2.0 represents the next generation of laptop security. The MicroSaver 2.0 was developed using strict specifications, patented technologies, and rigorous testing against tough environmental conditions, and can stand the test of time in a smaller, compact size without compromise.
Additional information
| Weight | 0.18 lbs |
|---|---|
| Best uses | Laptop |
| Lock type | Key |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 20 mm |
| Master (outer) case width | 155 mm |
| Master (outer) case length | 435 mm |
| Master (outer) case height | 165 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Package weight | 188 g |
| Security slot anchor type | Standard |
| Cable type | Standard |
| Master (outer) case gross weight | 5.01 kg |
| Master (outer) case net weight | 4.7 kg |
| Products per pallet (EU) | 1650 pc(s) |
| Lock management | Standard Keyed |










