Kensington Mouse-in-a-Box EQ Wired Mouse
Mouse-in-a-Box EQ Wired Mouse
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
The Mouse-in-a-Box™ EQ is designed for those who value performance without compromising on sustainability. The outer case and buttons are composed of a minimum of 58% post-consumer recycled content*, offering a comfortable rounded shape that caters to both left and right-handed users. The responsive 1000DPI optical sensor and convenient scroll wheel support efficient navigation through long pages. The 1.8m (6′) wired USB-A cable ensures reliable connectivity and eliminates the need for batteries. Compatible with Windows 7 or later, macOS and ChromeOS, the Mouse-in-a-Box™ EQ comes with a 3-year limited warranty. * Excludes PCB assembly and cables
Additional information
| Weight | 0.14 lbs |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 117 mm |
| Package weight | 94 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 196 mm |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case height | 160 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.51 kg |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 1.51 kg |










