Kensington MY430 EQ Rechargeable Mouse
MY430 EQ Rechargeable Mouse
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Ideal for professionals requiring a fully-featured mouse and organisations putting sustainability at the forefront, the MY430 EQ Rechargeable Mouse delivers productivity and convenience. MY430’s outer case is composed of a minimum of 56% post-consumer recycled content*, which together with an integrated rechargeable battery aims to reduce our environmental impact. The mouse can be used wirelessly across three different devices. The onboard rechargeable battery does away with the need for disposable batteries, lasting up to 4 months on a single charge. With six buttons, MY430 provides improved navigation and productivity features which users can enhance further with free KensingtonWorks™ software. *Excludes PCB assembly
Additional information
| Weight | 0.16 lbs |
|---|---|
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Buttons quantity | 6 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | Chrome OS 91 or above; Windows 11; macOS 10.14 or above; Windows 10 or above |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 178 g |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 117 mm |
| Master (outer) case length | 315 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.19 kg |
| Rechargeable battery | Yes |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 1.19 kg |











