Lenovo 4XE1F30277 cable lock Black 1.8 m
NanoSaver Combination Cable Lock
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
The NanoSaver Combination Cable Lock from Lenovo allows customers to manage physical security access within the enterprise, offices, schools, libraries, or in other public spaces. Cable locks help reduce theft, and increase physical asset security protection for Laptops, docking stations, desktops and flat panel monitors. The push button design offers one-hand operation for easy installation while the Kensington NanoSaver Cleat secures the lock into your device. Superior strength lockhead to resist tampering. Push button design for one hand operation to easily install lock.
Additional information
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Best uses | Laptop |
| Lock type | Combination lock |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable length | 1.8 m |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 250 g |
| Weight | 200 g |
| Cable diameter | 5 mm |
| Number of combinations | 10000 |
| Easy to install | Yes |
| Easy to use | Yes |








