Kensington Pro Fit Ergo TB450 Trackball
Pro Fit Ergo TB450 Trackball
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Whether you’re working from home, the office or on-the-go, today’s users seek device solutions that prioritise both comfort and productivity, whilst keeping sustainability at the forefront.
The Pro Fit™ Ergo TB450 Trackball allows users to effortlessly transition from a mouse to a trackball and unlock the ergonomic advantages and space-saving benefits it offers. With its thoughtful design, the TB450 utilises a minimum of 50% post-consumer recycled content of the total plastic components*.
Bluetooth® Low Energy or 2.4GHz wireless connectivity offer maximum flexibility. The TB450 also features a long battery life, a patented ball ejection system that simplifies cleaning and precise optical tracking.
Elevate your work setup with the Pro Fit™ Ergo TB450 Trackball – where comfort, productivity and sustainability converge.
*Excludes PCB assembly and dry battery
Additional information
| Weight | 0.26 lbs |
|---|---|
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Form factor | Right-hand |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Battery type | AA |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 275 g |
| Receiver type | Nano receiver |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 120 mm |
| Master (outer) case length | 265 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.1 kg |
| Trackball diameter | 3.4 cm |
| Special features | SmartFit™; EQ |
| Trackball | Yes |
| Master (outer) case net weight | 773 g |















