Kensington Pro Fit Ergo Wireless Mouse—Black
Pro Fit Ergo Wireless Mouse—Black
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
With its built-in wrist support and neutral grip, the ergonomist-approved Pro Fit™ Ergo Wireless Mouse positions your hand for improved comfort. Features include dual wireless (2.4 GHz and Bluetooth 4.0 LE) with 128-bit AES encryption security, quiet clicking, five buttons (including forward and back), a replaceable receiver*, a three-mode power-saving switch and three DPI settings (800/1200/1600). * In the event the receiver is lost or damaged, simply purchase a new one, pair it with your mouse and you’re ready.
Additional information
| Weight | 0.12 lbs |
|---|---|
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Buttons quantity | 6 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 7 or above; macOS 10.14 or above |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Battery type | AA |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 360 g |
| Receiver type | Nano receiver |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 175 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.44 kg |
| Special features | SmartFit™ |
| Master (outer) case net weight | 779 g |


















