Kensington Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver
Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Present like a pro with the Wireless Presenter with Red Laser. Designed for professionals, this remote allows you to focus on making an effective presentation, harnessing a reliable wireless connection and natural controls. The intuitive four-button layout lets you easily navigate forward and back within your PowerPoint or Keynote slides, while the other two buttons let you hide your screen and play a slideshow*. The wireless nano receiver conveniently stores inside the battery compartment when not in use.
Additional information
| Weight | 0.18 lbs |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 8; XP; macOS X 10.11; Vista; Windows 7; Windows 10 |
| Receiver type | Standard receiver |
| Laser pointer colour | Red |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Movement detection technology | Laser |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet gross weight | 111 kg |
| Pallet net weight | 111 kg |













