Kingston Technology KSM48T40BD8KM-32HM memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 4800 MHz
In Stock
32GB, DDR5, 4800MT/s, ECC, CL40, 2RX8, 1.1V, 262-pin
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Kingston makes it quick and easy to select compatible RAM memory for your Desktop PC, Laptop, or Server.
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| ECC | No |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Module configuration | 4096M x 72 |
| CAS latency | 40 |
| Width | 69.6 mm |
| Height | 30 mm |
| On-Die ECC | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| Lead plating | Gold |
| JEDEC standard | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 95 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 – 100 °C |
| Compliance certificates | RoHS |
| Doesn't contain | Halogen |
| Depth | 3.7 mm |
| Sustainability compliance | Yes |





