Kingston Technology KSM32RS8/16MFR memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MHz ECC
In Stock
16GB, DDR4, 3200MT/s, ECC, Registered, DIMM, CL22, 1RX8, 1.2V, 288-pin, 16Gbit
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 2048M x 72 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| CAS latency | 22 |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 18.8 mm |
| Memory ranking | 1 |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Programming power voltage (VPP) | 2.5 V |
| Lead plating | Gold |
| JEDEC standard | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 – 100 °C |
| Compliance certificates | RoHS |







