Lenovo 4Y41C33791 numeric keypad Universal RF Wireless Grey
2.4G Wireless, 21 tactile, responsive keys
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Go beyond the limitations of your notebook and complement your workflow with a tactile, responsive 21-key keypad that sports premium scissor-switch keys and is compact enough to take on the go. With an impressive up to 3 months of battery life and a powerful 2.4 GHz wireless connector, you can rest easy knowing that your numeric keypad will be ready for action whenever you are.
Additional information
| Weight | 0.27 lbs |
|---|---|
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Universal |
| Pointing device | No |
| USB hub | No |
| Keyboard number of keys | 21 |
| Product colour | Grey |
| Power source type | Battery |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Key switch type | Tactile |
| Keys operating life | 10 million characters |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Ergonomic design | Yes |
| Width | 132.8 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 13.5 mm |
| Weight | 109 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 43 mm |
| Package weight | 277 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 95% |
| Wireless receiver interface | USB |







